Petefészekciszta (Cysta ovari) kisokos: tünetek és kezelése
A petefészekciszta egy összefoglaló kifejezés, amely számos különböző eredetű nőgyógyászati elváltozást takarhat, melyek nagyrészt jóindulatúak. A ciszta szó önmagában egy folyadékkal telt tömlőt jelent. A valódi cisztának saját hámbélése van, és vékony kötőszövet veszi körül. A petefészkekben, a tüszőérés során, egészséges állapotban is keletkeznek kis ciszták, amelyek maguktól megszűnnek, és nem tekinthetők kóros jelenségnek. Orvosi értelemben akkor beszélünk cisztáról, ha a folyadékkal telt üreg legnagyobb átmérője eléri a 4 cm-t. Élete során sok nő szervezetében alakul ki petefészekciszta, amelyről legtöbben nem is szereznek tudomást, mivel ritkán okoz panaszt, és néhány menstruációs ciklust követően sokszor magától felszívódik. Nőgyógyászati kezelés csak akkor indokolt, ha tüneteket okoz, befolyásolja a termékenységet, vagy felmerül a rosszindulatú elváltozás gyanúja. Petefészekciszta bármely életkorban előfordulhat, ám fogamzóképes korban a leggyakoribb.
A Jóindulatú Petefészekciszta
Fogamzóképes korban a petefészekben érő tüszők átmérője 1-3 cm. Ha ez nem reped meg ovulációkor, a benne lévő folyadék mennyisége tovább szaporodhat. Tüszőrepedés híján nem alakul ki az úgynevezett sárgatest, így a ciklus folyamán nem termelődik sárgatesthormon (progeszteron), csak tüszőhormon (ösztrogén). A tartós ösztrogénhatás következményeként a méhnyálkahártya túlduzzad (hiperpláziássá válik), mely ritka, de nagyon erős, fájdalmas, elhúzódó és alvadékos vérzést eredményez, olykor bőrszerű szövetfoszlányokkal. A fokozódó ösztrogénterhelés középidőtől fokozódó emlőfeszülésben, emlőfájdalomban is megmutatkozhat. A nyakcsatornát folyamatosan olyan hatás éri, mint az ovuláció előtti időszakban, így a hüvelyből bőséges, tiszta, tojásfehérjeszerű nyák ürül. A tüszőrepedés elmaradásának hátterében gyakori a stressz vagy a szorongás. Máskor, a megrepedt tüszőből visszamaradt sárgatestben szaporodik fel a folyadék. Mindkét esetben a petefészekciszta nagysága akár 5-6 cm-t is elérhet. A hormontartalmú fogamzásgátlók alkalmazása csökkenti ezen petefészekciszta típusok előfordulási gyakoriságát, bár biztos megelőzés nem létezik.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy speciális anyagcsere- és hormonzavar együttese. Neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt az érési folyamatot elkezdő, megérni mégsem tudó petesejttüszők alkotta ciszták sorakoznak. Ezzel a kórképpel egy külön cikkben foglalkozunk. Ennek a cikknek a második részében a petefészekciszta egyéb okait tárgyaljuk.
Petefészekciszta Egyéb Okai
A petefészekciszta hátterében állhat még endometriózis, mely az eltévedt méhnyálkahártya sejtjeiből keletkezik. Ezen sejtek ugyanúgy reagálnak a ciklus során őket érő hormonhatásokra, mint a méhben lévő nyálkahártya sejtek. A havi ciklus során ezek a sejtek által termelt menstruációs folyadék nem tud kiürülni, és folyadékkal teli üreget képez, amit csokoládé cisztának nevezünk.
A magzatfejlődés során rendellenesen visszamaradt sejtmaradványokból dermoid ciszta jöhet létre, amely különféle szöveti elemeket – haj, zsír, porc, fog stb. – tartalmazhat. Az ilyen ciszták műtéti eltávolítása indokolt.
A kikocsányosodott petefészekciszta igen veszélyes, mert a nyél bármikor megcsavarodhat. Ennek bekövetkezése esetén heves hasi fájdalom jelentkezik, és azonnali műtétre van szükség.
Petefészekciszta a hashártya lemezei között található sejtekből is kialakulhat. Daganatok belsejében is keletkezhet petefészekciszta, melyek egyaránt lehetnek jó- és rosszindulatú tumorok. Leginkább a mirigydaganatok képezhetnek cisztákat, melyek a termelt váladék alapján lehetnek nyákos (mucinózus) vagy savós (szerózus) cisztadenomák. A nyákos adenóma mindig jóindulatú, de akár 10-15 kg tömegűre is megnőhet. A nagyra nőtt ciszták a hasfal elődomborodását és különböző nyomási tüneteket okozhatnak.
A Rosszindulatú Petefészekciszta
A rosszindulatú petefészekciszta általában a menopauza után jelentkezik, így a középkorú nők a veszélyeztetettebbek. Mivel egyes rosszindulatú petefészek elváltozások öröklődhetnek, fontos a rendszeres, célzott nőgyógyászati szűrővizsgálat. A rosszindulatú petefészekciszta hasi műtét útján való mihamarabbi eltávolítása elengedhetetlen, és akár kemoterápiára is szükség lehet.
Ha a fent említett tüneteket tapasztalja, mindenképpen keresse fel a Mamadoki Nőgyógyászati Rendelőt Debrecenben, hogy elkezdődhessen a kivizsgálás és kezelés.
Ha a fent említett tüneteket tapasztalja, mindenképpen keresse fel a Mamadoki Nőgyógyászati Rendelőt Debrecenben, hogy elkezdődhessen a kivizsgálás és kezelés.