Rendelés: Hétfő, Szerda - 15:45 - 19:15
+36 30 958 2421

Fogamzásgátló injekció: előnyök és hátrányok

Fogamzásgátló injekció: előnyök és hátrányokFogamzásgátló injekció: előnyök és hátrányok

A fogamzásgátló injekció napjaink egyik megbízható fogamzásgátlási módszere, ami egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Sokan keresik az alternatívákat a hagyományos tablettás fogamzásgátlással szemben, különösen olyanok, akiknek nehézséget okoz a napi rutin betartása. Ebben a cikkben részletesen áttekintjük, hogy pontosan hogyan működik ez a módszer, kinek ajánlott, és mire kell figyelni az alkalmazása során. Célunk, hogy minden fontos információt megkapjon ahhoz, hogy felelős döntést hozhasson erről a fogamzásgátlási formáról.

Hogyan működik a fogamzásgátló injekció?

A fogamzásgátló injekció egy olyan hormonális módszer, amely egyetlen hormont, a medroxiprogeszteron-acetátot juttatja a szervezetbe. Ez a hormon nagyon hasonlít a szervezetben természetesen is jelen lévő progeszteronhoz. Az injekció beadása után a hatóanyag fokozatosan, egyenletesen szabadul fel, így biztosítva a folyamatos fogamzásgátló hatást 12 héten keresztül.

A fogamzásgátló injekció több módon is kifejti védő hatását. Elsődlegesen megakadályozza a petefészekben a petesejt érését és az ovulációt (petesejtkilökődést). Ez azt jelenti, hogy nem érik meg és nem szabadul fel petesejt, ami megtermékenyülhetne. Ez önmagában is rendkívül megbízható védelmet nyújt a nem kívánt terhesség ellen.

A készítmény emellett a méhnyak nyákot is sűrűbbé, nehezebben átjárhatóvá teszi. Ez egy további védelmi vonalat jelent, hiszen a sűrűbb nyák megnehezíti a spermiumok útját a méh felé. Olyan, mintha egy természetes akadályt építene fel a spermiumok számára.

A harmadik védő hatás a méh nyálkahártyáját érinti. Az injekció hatására a méh belső fala vékonyabbá válik, ami azt jelenti, hogy még ha valamiért mégis megtermékenyülne egy petesejt, akkor is kevésbé valószínű, hogy az meg tudna tapadni a méh falán. Ez egy extra biztonsági faktort jelent a nem kívánt terhesség megelőzésében.

Ez a hármas védelem teszi a fogamzásgátló injekciót az egyik legmegbízhatóbb fogamzásgátlási módszerré. A folyamatos, egyenletes hormonszint azt is jelenti, hogy nem kell naponta gondolni a fogamzásgátlásra, és nem fordulhat elő olyan probléma, mint a tabletta elfelejtése vagy a felszívódás zavara gyomorprobléma esetén.

Mennyire hatásos a fogamzásgátló injekció?

A megfelelően alkalmazott injekciós fogamzásgátlás rendkívül megbízható módszer. A WHO adatai szerint megfelelő használat mellett több mint 99%-os hatékonyságú, ami azt jelenti, hogy 100 nőből kevesebb mint 1 eshet teherbe egy év alatt. Ez a magas hatékonyság annak köszönhető, hogy nem kell naponta gondolni rá, mint a tablettára, és a felszívódása is egyenletes.

Mikor és hogyan kell beadni?

Az injekciókat 12 hetente szükséges beadni, pontosan betartva az időzítést. Az első injekciót a menstruáció első öt napján belül kell beadni, hogy biztosak lehessünk benne, hogy nem áll fenn terhesség. A következő injekciókat pedig mindig az előző beadástól számított 12. héten belül kell megkapni. A beadás helye általában a felkar vagy a csípő izomzata, és ezt mindig egészségügyi szakember végzi steril körülmények között.

Kinek ajánlott a fogamzásgátló injekció?

A fogamzásgátló injekció különösen jó választás lehet szoptatós anyukák számára. Az injekció hatóanyaga ugyanis – szemben más fogamzásgátlási módszerekkel – nem befolyásolja a tejtermelést és az anyatej minőségét sem. Így a kisbabájukat szoptató édesanyák nyugodtan alkalmazhatják ezt a módszert anélkül, hogy aggódniuk kellene a szoptatás miatt.

Ideális választás lehet azoknak a nőknek is, akik hosszú távú, megbízható védelemre vágynak. A háromhavonta történő alkalmazás kényelmes és biztonságos megoldást jelent, különösen azoknak, akik stabil párkapcsolatban élnek és biztosan tudják, hogy a következő években nem szeretnének gyermeket vállalni. A módszer megbízhatósága kiemelkedő, és a rendszeres orvosi kontroll mellett a nem kívánt terhesség esélye minimális.

A diszkréció is fontos szempont lehet a módszer választásánál. Mivel az injekciót háromhavonta kell csak beadatni, és nincsenek látható jelei a fogamzásgátlás használatának (mint például a tapasz esetében), tökéletes választás lehet azoknak, akik szeretnék diszkréten kezelni a fogamzásgátlásukat. Ez különösen fontos lehet olyan kultúrákban vagy családi környezetben, ahol a fogamzásgátlás használata érzékeny téma.

Kifejezetten ajánlott továbbá azoknak a nőknek, akik nem szedhetnek vagy nem szeretnének ösztrogén tartalmú készítményeket használni. Bizonyos egészségügyi állapotok (például trombózisra való hajlam, magas vérnyomás vagy migrén) esetén az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlók ellenjavalltak lehetnek. Ilyen esetekben az injekciós fogamzásgátlás biztonságos alternatívát jelenthet, mivel csak progeszteron típusú hormont tartalmaz.

A fogamzásgátló injekció hátrányai

Mint minden hormontartalmú készítménynek, a fogamzásgátló injekciónak is vannak olyan mellékhatásai és hátrányai, amelyekkel érdemes tisztában lenni a módszer választása előtt. A leggyakoribb és legszembetűnőbb változás a menstruációs ciklust érinti. Az első hónapokban rendszertelen, pecsételő vérzések jelentkezhetnek, ami sokak számára kellemetlen lehet. Később előfordulhat, hogy a vérzés teljesen elmarad – ezt a jelenséget amenorrhoeának nevezzük. Fontos tudni, hogy ez nem káros az egészségre, de egyesek számára szokatlan vagy nyugtalanító lehet.

A testsúly változása szintén gyakran előforduló mellékhatás. Egyes nőknél néhány kilogrammos súlygyarapodás jelentkezhet, ami összefüggésben állhat az étvágy fokozódásával. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez nem minden nőnél jelentkezik, és megfelelő életmóddal, kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres mozgással mérsékelhető.

Az injekció egyik sajátossága, hogy hatása hosszan tartó. Az utolsó injekció beadása után akár 6-8 hónapba is telhet, mire a normál ciklus és a termékenység teljesen helyreáll. Ez azt jelenti, hogy ha valaki gyermekvállalást tervez, előre kell gondolkodnia és időben abbahagyni ezt a fogamzásgátlási módszert. Ez a hosszú “kiürülési idő” egyben azt is jelenti, hogy ha valakinek nem várt mellékhatásai jelentkeznek, azok sem szüntethetők meg azonnal a kezelés abbahagyásával.

Ritkábban előfordulhatnak olyan mellékhatások is, mint a fejfájás, hangulatingadozások, vagy a mellfeszülés. Néhány nőnél a bőr állapotának változása (például pattanások megjelenése) is előfordulhat. A csontritkulás kockázatának minimális növekedése miatt különösen fontos a megfelelő kalciumbevitel és a rendszeres testmozgás a módszer alkalmazása során.

Fontos megemlíteni azt is, hogy az injekció – más fogamzásgátló módszerekhez hasonlóan – nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, ezért ha ez a védelem is szükséges, mindenképpen javasolt óvszert is használni mellette.

Az injekciós fogamzásgátlás egyik gyakorlati hátránya, hogy három havonta (12 hetente) mindenképpen fel kell keresni az orvost az injekció beadásához, és fontos a pontos időzítés betartása. Ha valaki több mint két hetet késik a következő injekcióval, az már befolyásolhatja a módszer megbízhatóságát, és extra védekezésre lehet szükség.

Érdemes szakorvossal konzultálni a fogamzásgátlási lehetőségekről

A fogamzásgátlás módszerének kiválasztása mindig személyre szabott döntés kell, hogy legyen. Fontos, hogy az első injekció beadása előtt részletes konzultáción vegyen részt egy nőgyógyász szakorvossal, aki felméri az Ön egészségi állapotát és megbeszéli Önnel a módszer előnyeit és esetleges kockázatait. A konzultáció során az orvos válaszol minden felmerülő kérdésre, és segít eldönteni, hogy ez-e a legmegfelelőbb módszer az Ön számára. Az árakat és a pontos részleteket megtalálja az Árak oldalunkon.

Ha további kérdése van a fogamzásgátló injekcióval kapcsolatban, vagy szeretne időpontot foglalni egy konzultációra, keressen minket bizalommal. A megfelelő fogamzásgátlási módszer kiválasztása kulcsfontosságú az Ön egészsége és életminősége szempontjából, ezért érdemes alaposan átgondolni a döntést és szakemberre bízni a kivitelezést.

Jobbágy András

Author

view all posts

Miben segíthetek? Foglaljon rendelési időpontot online, ingyen.

A kiválasztott időpont elfogadásáról e-mailben vagy telefonon kap értesítést. Előre is köszönöm, hogy megtisztel a bizalmával. Amennyiben csak receptre van szüksége, kérem keressen telefonon (+36 30 958 2421), és megbeszéljük, hogy mikor tudom fogadni.

IDŐPONTOT FOGLALOK